Cizrnová pomazánka a avokádový dip

09.05.2020

Dvě pomazánky, které musíte rozhodně vyzkoušet. Určitě jste již slyšeli o tzv. hummusu a guacamole. Jednoduše řečeno pomazánky z cizrny a salsy z avokáda. Kombinací obojího získáte vyváženou svačinu.

HUMMUS, nebo-li pomazánka z cizrny. Výhodou cizrny je, že z ní získáme drahocenné bílkoviny a vlákninu. To způsobí, že Vás na delší dobu zasytí a nerozkolísá cukr v krvi.

V prvé řadě je třeba si předem namočit cizrnu. Při namáčení dbejte na dostatek vody, až trojnásobek. Cizrna je dost žíznivá, a mnoho vody do sebe nasaje. Já ji namáčím i více jak 10 hodin, obvykle ji 2x vyměním vodu. Vařím v neosolené vodě, v tlakovém hrnci zhruba 20 minut. Sůl prodlužuje dobu varu!!! Cizrnu nechám vychladnout. Cizrna by měla být téměř rozvařena, aby vnitřek nezůstal tvrdý. Na recept lze využít také cizrnu z konzervy. Tahini pastu po otevření důkladně promíchejte, pasta ze sezamových semínek a olej z nich mají tendenci při dlouhém stání se oddělit. Samotná tahini pasta mi připomíná arašídovou pomazánku :) což z kvalitativního hlediska není úplně správné. Značí to výrobu pasty z pražených semínek. Kvalitní tahini pastu seženete v arabském obchodě. Babo raď, kam pro ni...

240 g vařené cizrny
1 lžičku tahini pasty (kupovala jsem v Albertu)
1 lžičku olivového oleje
šťáva z citrónu
1 stroužek česneku
2 lžíce vývaru z cizrny
mořská sůl

Jednoduše vše rozmixujeme v mixéru. Vývar přidáváme postupně, množství dle toho, jak jemnou pomazánku chceme mít. Konzistence by měla být jemná a krémová. Nechte chutě rozležet alespoň hodinku.

Výživová hodnota

1 šálek (164 g) vařené cizrny obsahuje 268 kcal/1126 kJ. Ve stejné porci je:

  • 12,5 g vlákniny,

  • 14,5 bílkovin,

  • 4,2 g tuku,

Zdroj: https://nutritiondata.self.com/facts/legumes-and-legume-products/4326/2

GUACAMOLE, říkejme tomu avokádový dip. U tohoto receptu bude nejtěžší vybrat zralé avokádo. Avokádo musí být na pohmat spíše tvrdé, mělo by se do něj dát lehce zamáčknout palec. Neměl by se probořit, a ani by při zmáčknutí nemělo avokádo ucházet (dost často vidím tyto avokáda bohužel v nabídkách supermarketů ve slevě). Druhou variantou jsou velmi tvrdá avokáda, ty se nedají jíst. Ještě by Vám při výběru mohla pomoci stopka, měla by se dát snadno oddělit a pod ní být avokádo zelené. Pokud je avokádo trochu tvrdé, stačí jej nechat na kuchyňské lince 3-5 dní, změkne. Nesmí být jak šutr. Chce to trochu nákupní praxe :)

1 avokádo
rajčata bez semínek (vydlabat veškerou tekutinu)
cibule (ideálně bílá, červená, nebo šalotka, jsou jemnější)
šťáva z limetky
sůl
koriandr čerstvý

Avokádo podélně rozpůlíme, nůž zasekneme do pecky, otočíme jím a pecku snadno vyjmeme, avokádo lžící vydlabeme do misky. Poté vidličkou rozmačkáme. Ihned přimícháme šťávu z limetky, zabrání nám zčernání! Pokud chceme dip připravovat s předstihem např. na oslavu, přimícháme také lžíci olivového oleje. Je to další surovina, která zabrání oxidaci, tedy tmavnutí avokáda. Přimícháme nadrobno nakrájená rajčata a cibulku. Osolíme, a přimícháme nasekaný koriandr.

Skvělá varianta je také kombinace bazalky, a citrónu.

Dip můžeme servírovat s knäckebrotem, nachos, ale také podávat ke grilovanému masu.

Avokádo je bohaté na zdravé tuky, nemusíme se ho tedy bát zařadit do jídelníčku, ale opět platí pravidlo: "Všeho s mírou". Konzumací celého avokáda můžete tedy přijmout tolik kalorií, kolik se průměrně pohybuje oběd!

Výživová hodnota

Zhruba 2 lžíce avokáda (28 g)  obsahuje 45 kcal/188 kJ. Ve stejné porci je:

  • 1,9 g vlákniny,

  • 0,6 bílkovin,

  • 4,1 g tuku,

Zdroj: https://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/1843/2